July 18th, 2016

2015-16 Tennessee Educator Fellows

  • Score-Graphic
  • Score-Graphic-Oct
  • Score-Graphic-Oct
  • Score-Graphic-Oct

2015-16 Tennessee Educator Fellows

 

Dana Casey

English language arts, 8th grade

Highland Rim School

Lincoln County Schools

score_dana_casey

Dana Casey

Cindy Cliche

Math, 2nd grade

McFaddon School of Excellence

Rutherford County Schools

score_cindy_cliche

Cindy Cliche

Amanda Cole

Math, 5th grade

John Adams Elementary

Kingsport City Schools

score_amanda_cole

Amanda Cole

Cory Concus

Math, 9th & 10th grades

Covington High School

Tipton County Schools

score_cory_concus

Cory Concus

Meagan England

English language arts, 5th-6th grades

Midway Elementary School

Claiborne County Schools

score_megan_england

Meagan England

Brad Gentry

Engineering & robotics, 9th-12th grades

Greene Technology Center

Greeneville City Schools

score_brad_gentry

Brad Gentry

Andrea Gibson

Math, 7th grade

Three Oaks Middle School

Dyer County Schools

score_andrea_doyle

Andrea Gibson

Anthony Goad

Science, 7th grade

Tyner Middle Academy

Hamilton County Schools

score_anthony_goad

Anthony Goad

Lindsey Hagan

Music & Student Leadership, K-5th grades

Bess T. Shepherd Elementary

Hamilton County Schools

score_lindsey_hagan

Lindsey Hagan

Curtis Herring

Chemistry, 10th-12th grades

Arlington High School

Arlington Community Schools

score_curtis_herring

Curtis Herring

Stacy Jones

English language arts, 11th-12th grades

McNairy Central High School

McNairy County Schools

score_stacy_jones

Stacy Jones

Bonnie Lowery

Science, 6th grade

Coulter Grove Intermediate School

Maryville City Schools

score_bonnie_lowery

Bonnie Lowery

Elaine Luther

Math & science, 9th-12th grades

South Gibson County High School

Gibson Special School District

score_elaine_luther

Elaine Luther

Samantha Massey

English language arts, 9th grade

West High School

Knox County Schools

score_samantha_massey

Samantha Massey

Becky McBride

English language arts, 9th grade

Brighton High School

Tipton County Schools

score_becky_mcbride

Becky McBride

Amanda Nixon

5th grade

Riverwood Elementary School

Shelby County Schools

score_amanda_nixon

Amanda Nixon

Danielle Rutig

Writing, science & social studies, 4th grade

Andersonville Elementary School

Anderson County Schools

score_ruttig_danielle

Danielle Rutig

Martha Shaffer

Air Force Junior ROTC, 9th-12th grades

Maplewood High School

Metro Nashville Public Schools

score_martha_shaffer

Martha Shaffer

Samantha Singer

English language arts, 10th grade

John Overton High School

Metro Nashville Public Schools

score_smanatha_singer

Samantha Singer

Leticia Skae

English language arts, 10th & 12th grades

Hillsboro High School

Metro Nashville Public Schools

score_leticia_skae

Leticia Skae

Heather Snodgrass

Math, 7th grade

KIPP Academy Nashville

Metro Nashville Public Schools

score_heather_snodgrass

Heather Snodgrass

Angela Staples

World history and science, 8th grade

Elmore Park Middle School

Bartlett City Schools

score_angela_staples

Angela Staples

Meka Wilhoit

Kindergarten

Washburn Elementary School

Grainger County Schools

score_meka_wilhoit

Meka Wilhoit

Tammy Wilson

Math, 7th Grade

Barrets Chapel School

Shelby County Schools

score_tammy_wilson

Tammy Wilson

Jeff Yawn

U.S. Government, 12th grade

Beech High School

Sumner County Schools

score_jeff_yawn

Jeff Yawn

Mary Beth Young

Kindergarten

Woodland Elementary School

Cannon County Schools

score_marybeth_young

Mary Beth Young