collage

Tennessee Educator Fellowship

The hard work of dedicated educators and students has helped lead Tennessee to a significant milestone: the fastest-improving state on the Nation’s Report Card. To continue on the path that will lead to all Tennessee students graduating high school prepared for their future, Tennessee teachers should be equipped and empowered to be advocates for their students’ success. The Tennessee Educator Fellowship brings together a diverse group of educators from across the state who are passionate about their profession and student-focused education policy. During a one-year term, the Tennessee Educator Fellows learn about, reflect upon, and inform the policies, practices, and systems that affect student achievement and educator effectiveness. They also serve as liaisons between their colleagues, their communities, policymakers, and advocates as Tennessee continues the work of improving educational outcomes for all students. The program is led by Peter Tang.

  • Score-Graphic
  • Score-Graphic-Oct
  • Score-Graphic-Oct
  • Score-Graphic-Oct

2016-17 Tennessee Educator Fellows

 

Erica Adkins

Literacy and Social Studies, Grade 6

Bellevue Middle School

Metro Nashville Public Schools

Adkins, Erin

Erica Adkins

Mary Jane Allen

Grade 7

Ridgeview School

Washington County Schools

Allen, Mary Jane

Mary Jane Allen

August Askins

Science, Grade 8

Holston Middle

Knox County Schools

Askins, August

August Askins

Misty Ayres-Miranda

English, AP Literature, Grades 9-12

Nashville School of the Arts

Metro Nashville Public Schools

Ayres-Miranda,-Misty

Misty Ayres-Miranda

Rita Black

Music, Grades K-4

Eakin Elementary

Metropolitan Nashville Public Schools

Black, Rita

Rita Black

Robin Boutillette

English Language Arts, Grades 7-8

Avery Trace Middle School

Putnam County Schools

Boutillette, Robin

Robin Boutillette

Laura Brady

Grade 5

Edmondson Elementary

Williamson County Schools

Brady, Laura

Laura Brady

Kenneth Chadwell

History, Grades 7-8

Huntsville Middle School

Scott County Schools

Caldwell, Kenneth

Kenneth Chadwell

Amy Crawford

English Language Arts, Grade 7

West Valley Middle

Knox County Schools

Crawford, Amy

Amy Crawford

Erin Doran

Grade 3

University School

Washington County Schools

Doran, Erin

Erin Doran

Charity Dowell

Math and Writing, Grade 3

Blountville Elementary School

Sullivan County Schools

Dowell, Charity

Charity Dowell

Anne Duvall

English II-III Inclusion, Grades 10-11

Overton High School

Shelby County Schools

Duvall, Anne

Anne Duvall

Timothy Fariss

Science and Social Studies, Grade 4

Dibrell Elementary School

Warren County Schools

Fariss, Tim

Timothy Fariss

Carly Fricano

English, Grade 10

The Soulsville Charter School

Shelby County Schools

Fricano, Carly

Carly Fricano

Diarese George

Accounting, Business Management, and Personal Finance, Grades 10-12

Clarksville High School

Clarksville-Montgomery County Schools

George, Diarese

Diarese George

Erin Glenn

Social Studies, Grade 9

East Lake Academy

Hamilton County Schools

Glenn, Erin

Erin Glenn

Jane Griggs

Math, Grade 6

Rucker Stewart Middle School

Sumner County Schools

Griggs, Jane

Jane Griggs

Christy Grubb

Kindergarten

Sevierville Primary School

Sevier County Schools

Grubb, Christy

Christy Grubb

Jenny Hatch

Science and Social Studies, Grade 7

Dyersburg Middle School

Dyersburg City Schools

Hatch, Jenny

Jenny Hatch

Heather Hobbs

Literacy and Social Studies, Grade 5

Andrew Johnson Elementary School

Kingsport City Schools

Hobbs, Heather

Heather Hobbs

Katie Hoffmeier

Special Education, ELL Inclusion, Grade 1

KIPP Kirkpatrick

Metro Nashville Public Schools

Hoffmeier, Katie

Katie Hoffmeier

Mary-Owen Holmes

Social Studies, Grade 7

Spring Hill Middle School

Maury County Public Schools

Holmes, Mary-Owen

Mary-Owen Holmes

Charla Hurt

Economics and US Government, Grades 11-12

Lincoln County High School

Lincoln County Schools

Hurt, Charla

Charla Hurt

Kris Krautkremer

Biology and AP Biology, Grades 11-12

Dobyns-Bennett High School

Kingsport City Schools

Krautkremer, Kris

Kris Krautkremer

Stein Lee

Algebra II and Honors Algebra II, Grades 10-12

Watkins Overton High School

Shelby County Schools

Lee, Stein

Stein Lee

Clare Lundy

English III, Grade 11

McGavock High School

Metro Nashville Public Schools

Lundy, Clare

Clare Lundy

Jennifer Moore

Grade 3

Gordon Achievement Academy

Shelby County Schools

Moore, Jennifer

Jennifer Moore

Vanessa Moore

Geometry and German, Grade 9

Bartlett Ninth Grade Academy

Bartlett City Schools

Moore, Vanessa

Vanessa Moore

Chris Murray

English Language Arts, Grade 7

Schilling Farms Middle School

Collierville Schools

Murray, Chris

Chris Murray

Kerri Newsom

Grade 2

Dyersburg Primary School

Dyersburg City Schools

Newsom, Kerri

Kerri Newsom

Terry Nickels

Criminal Justice, Grades 9-12

Greene Technology Center

Greeneville City Schools

Nickels, Terry

Terry Nickels

Jolinea Pegues

English, Grade 9

Trezevant High School

Shelby County Schools

Pegues, Jolinea

Jolinea Pegues

Emily Ragland

Grade 1

KIPP Memphis Collegiate

Shelby County Schools

Ragland, Emily

Emily Ragland

Erin Rains

English Language Arts, Grade 10

Walker Valley High School

Bradley County

Rains, Erin

Erin Rains

Tina Romine

English, Grades 11-12

Creek Wood High School

Dickson County Schools

Romine, Tina

Tina Romine

Carl Schneider

Gifted Enrichment, Grades 3-5

Whitney Achievement Elementary School

Achievement School District

Schneider, Carl

Carl Schneider

Charlene Schwenk

Math, Grade 4

Frazier Elementary School

Rhea County Schools

Schwenk, Charlene

Charlene Schwenk

Davida Smith-Keita

English, Grade 12

GRAD Academy Memphis

Achievement School District

Smith-Keita, Davida

Davida Smith-Keita

Erica Stephens

Math, Grade 4

John P Freeman Optional School

Shelby County Schools

Stephens, Erica

Erica Stephens

Terri Stephens

World History, Grade 6

Hamilton Middle School

Shelby County Schools

Stephens, Terri

Terri Stephens

Brandi Stroecker

Physical Science and STEM Explorers, Grades 6-8

Maxine Smith STEAM Academy

Shelby County Schools

Stroecker, Brandi

Brandi Stroecker

Lauren Tate

Grade 3

Dyer Elementary School

Gibson County Special School District

Tate, Lauren

Lauren Tate

Zaia Thombre

Math, Grade 7

STEM Prep Middle School

Metro Nashville Public Schools

Thombre, Zaia

Zaia Thombre

Lori Stiner Tucker

Math and Science, Grade 4

White Pine School

Jefferson County Schools

Tucker, Lori

Lori Stiner Tucker

Shannon Tufts

Grade 2

Lenoir City Elementary School

Lenoir City Schools

Tufts, Shannon

Shannon Tufts

Rachel Turner

Economics, Government, and History, Grades 11-12

Hamilton County High School

Hamilton County Schools

Turner, Rachel

Rachel Turner

Joshua Vaden

English II and Journalism, Grades 9-12

Springfield High School

Robertson County Schools

Vaden, Joshua

Joshua Vaden

Thomas Whisenant

English Language Development, Grades 9-12

Maplewood High School

Metropolitan Nashville Public Schools

Whisenant, Thomas

Thomas Whisenant

Cathy Whitehead

Grade 3

West Chester Elementary School

Chester County Schools

Whitehead-Cathy

Cathy Whitehead